Podziemny Olkusz - ratusz

Pierwsza ekspozycja znajduje się w piwnicach XIV wiecznego ratusza, jaki wznosił się niegdyś na olkuskim rynku. Odkryte przez archeologów piwnice zostały przystosowane do zwiedzania. Spacerując kilka metrów pod rynkiem można zapoznać się z wystawą, która w niezwykły sposób przedstawia historię Olkusza nazywanego Srebrnym Miastem, za sprawą sięgających średniowiecza tradycji wydobycia srebra i ołowiu. Burzliwe dzieje miasta można poznać na prezentacji, która w oparciu o mapę pokazuje rozwój terytorialny miasta i górnictwa, a także przybliża najważniejsze wydarzenia z jego historii. Potem możemy przenieść się do Olkusza z czasów największej świetności, czyli końca XVI wieku oglądając dużą, przestrzenną makietę miasta z tego okresu.

Podziemny Olkusz - starostwo

Druga podziemna ekspozycja została zlokalizowana w piwnicach dawnego Kwartału Królewskiego, gdzie niegdyś znajdowała się siedziba olkuskich władz górniczych. Dlatego poświęcona została górniczym i hutniczym tradycjom Olkusza, a także mennicy, jaka działała w tym miejscu na przełomie XVI i XVII wieku. Dużą atrakcją jest przestrzenna makieta pokazująca, jak w ciągu wieków rozwijały się olkuskie kopalnie. Możemy tutaj zobaczyć zarówno podziemne wyrobiska, jak i obiekty na powierzchni. Zostały zaprezentowane maszyny używane wtedy w kopalniach, jak m.in. kierat, czy tzw. paternoster. Są także prezentowane wielobarwne rudy ołowiu i srebra. Jest też część poświęcona metalurgii, gdzie można zobaczyć repliki pieców używanych do wytopu ołowiu i srebra.

Edukacja

Edukacyjna (dla szkół, uczelni wyższych, w tym w zakresie możliwości prowadzenia lekcji / warsztatów muzealnych / archeologicznych / historycznych etc., odbywania praktyk studenckich w obiektach Kwartału Królewskiego)
uczeń
audioprzewodnik

Zajęcia dla szkół

Audio przewodniki

Uczniowie
lupa

Praktyki

Badania naukowe

Cennik

Bilety indywidualne
Bilet normalny
15 PLN
Bilet ulgowy
10 PLN

Zasady zwiedzania indywidulnego obowiązują dla grup liczących do 9 osób.
Godziny wejść: od 9.00 do 16.30 (ostatnie wejście).
Czas trwania zwiedzania: ok. 90 minut.
Możliwość wykupienia usługi przewodnika – cena 70 zł.

Bilety grupowe
Bilet normalny
15 PLN
Bilet ulgowy
10 PLN
Zwiedzanie grupowe odbywa się z przewodnikiem.
Cena usługi przewodnika
70 PLN

Zasady zwiedzania grupowego z przewodnikiem obowiązują dla grup liczących od 10 do 20 osób.
Zwiedzanie grupowe odbywa się z przewodnikiem.
Czas trwania: 90 minut.
Godziny wejść: 9.00, 10.30, 12.00, 13.30, 15.00, 16.30

„Srebrna komnata”. Zobaczymy w niej replikę Srebrnego Krzyża Gwarków Olkuskich, którego oryginał znajduje się w olkuskiej bazylice.
W miejscu, gdzie setki lat temu znajdował się miedzuch, znajdziemy korytarz obudowany drewnianymi belkami. Nawiązuje on do olkuskich sztolni, które umożliwiały grawitacyjny odpływ wody z kopalni.
ikona informacji
W podziemiach można zobaczyć replikę astrolabium – urządzenia astronomicznego, które należało do słynnego olkuskiego astronoma i astrologa Marcina Bylicy.

Olkusz z czasów największej świetności

czyli końca XVI wieku możemy podziwiać oglądając dużą, przestrzenną makietę miasta z tego okresu.
 • Janina
  Magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore.
  Janina
 • Mateusz
  Magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore.
  Mateusz
 • Monika
  Magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore.
  Monika

LokalizacjaWtorek – Niedziela
09:00  – 18.00
W poniedziałek – nieczynne

Godziny otwarcia


Rynek 4
32-300 Olkusz
Subregion turystyczny
Jura Krakowsko-Częstochowska

Kontakt

Podziemny Ratusz
+48 32 70 65 218
Budynek Dawnego Starostwa
+48 32 70 65 226
kontakt@podziemnyolkusz.pl

Logotypy Unijne

Projekt pod nazwą „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza” uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, 6. Osi Priorytetowej, Działania 6.1. Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Poddziałania 6.1.1. Ochrona i opieka nad zabytkami z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Starostwo

Ekspozycję uzupełniają kopie archiwalnych rycin pokazujących wytop metali. O, tym jak działały dawne kopalnie możemy się przekonać sami wprawiając w ruch modele i repliki dawnych urządzeń górniczych, takich jak m.in. kierat, płuczka, śruba Archimedesa, czy tzw. Paternoster. Jest też pomieszczenie imitujące pracownię probierczą, w której badano między innymi jakość wytopionych metali, a także wykonywanych z nich monet. W gablotach prezentowane są przedmioty znalezione przez archeologów podczas prac w piwnicach dawnego kwartału królewskiego. Można podziwiać m.in. gliniane misy, dzbany i garnki, a także fragmenty wielobarwnych kafli piecowych. W miejscu gdzie dawniej znajdował się tzw. miedzuch, czyli wąska uliczka pomiędzy kamienicami jest korytarz obudowany drewnianymi belkami. Ma on nawiązywać do olkuskich sztolni, które umożliwiały grawitacyjny odpływ wody z kopalni. W ciekawy sposób przedstawiono handel olkuskim ołowiem. Poza prezenterami przybliżającymi kierunki i sposób eksportu ołowiu są wagi, w których umieszczono cztery podobnej wielkości przedmioty z różnych materiałów. Za pomocą dźwigni każdy może przekonać się, jak ciężki jest ołów i jego rudy. Obok prezentowana jest replika wagi i drewnianego żurawia. Można też zobaczyć autentyczny bochen olkuskiego ołowiu. W podziemiach jest też pomieszczenie, w którym stał piec hypokaustyczny. Prezentowane są również znalezione podczas wykopalisk narzędzia używane przez olkuskich górników i hutników, m.in topór, młotek, obcęgi, fragment kilofa, a także przedmioty codziennego użytku. Można także zobaczyć oryginalne piszczałki organów, które wykonywano z ołowiu, a później ze stopu ołowiu i cyny. Zachwyt zwiedzających budzi „Srebrna komnata”. Można w niej zobaczyć efektownie pokazaną replikę Srebrnego Krzyża Gwarków Olkuskich, którego oryginał znajduje się w olkuskiej bazylice. Krzyż został ufundowany i przekazany do olkuskiego kościoła przez miejscowych gwarków na początku XVII wieku. Ta część ekspozycji jest opowieścią o historii srebra od starożytności po czasy współczesne. W ekspozycji została także przedstawiona historia olkuskiej mennicy. Prezentowane są oryginalne monety, zarówno te wybijane w olkuskiej mennicy, jak i te odnalezione w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na terenie Kwartału Królewskiego. Większość pochodzi z XIV i XV wieku. Co więcej, jest specjalna prasa, w której można wybić replikę olkuskiego trojaka. Można też zobaczyć model pieca probierczego. Był on używany przez tzw. probierców sprawdzających jakość stopu, z którego wykonano monety. Wśród ciekawostek prezentowanych na ekspozycji jest m.in. forma do odlewania krążków, z których potem wybijano monety, czy ołowiana plomba do artykułów tekstylnych z przełomu XVI i XVII wieku, która trafiła do Olkusza aż z … Londynu. Przybliżeniu historii olkuskiego górnictwa i hutnictwa służą liczne multimedia. W odkrytych podczas badań komorach piwnic są także prezentowane oryginalne fragmenty kamieniarki odnalezione przez archeologów.

Ratusz

W dawnym miejskim lochu możemy obejrzeć animowaną scenę przedstawiającą życie codzienne średniowiecznego miasta, a także zobaczyć narzędzia tortur. Jest tez ława sądowa, gdzie można dowiedzieć się, jak wyglądało prawo w średniowiecznym Olkuszu, a na pamiątką przybić sobie okolicznościową pieczątkę. Atrakcją nie tylko dla najmłodszych jest hologram popiersia Stanisława Amendy – olkuskiego mieszczanina włoskiego pochodzenia, który barwnie opowiada o cudzoziemcach mieszkających w Olkuszu. Ważnym elementem ekspozycji są znaleziska archeologiczne, na jakie natrafiono podczas rewitalizacji olkuskiej starówki. Są to przedmioty codziennego użytku, monety i ozdoby. Prezentowana jest m.in. górnicza kopaczka odnaleziona podczas prac archeologicznych, a także fragment rury wodociągowej wykonanej z … pnia drzewa. W podziemiach możemy też zobaczyć dobrze zachowany piec hypokaustyczny, który za pomocą gorącego powietrza ogrzewał niegdyś ratusz. Ekspozycja opowiada historię Olkusza do początku XX wieku. Jest zatem makieta ściany olkuskiego dworca kolejowego, a z umieszczonego w niej prezentera można poznać historię kolei oraz dowiedzieć się, jaki miała wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny miasta. Na kolejnym ekranie prezentowane są archiwalne fotografie pokazujące m.in. tragiczne wydarzenia okresu okupacji. Zastosowanie multimediów ma nie tylko uatrakcyjnić ekspozycję i formę przekazu, ale także dać możliwość wyboru przez zwiedzających tematu i zakresu wiedzy oraz ułatwić zwiedzanie osobom niepełnosprawnym. Temu służą także okrągłe reliefy przedstawiające najstarsze dzieje miasta i związane z nimi zabytki. Warto dodać, że podziemia można zwiedzać korzystając z bezpłatnej aplikacji audioprzewodnika.